İstanbul da ticari taksilere yenıyasal düzenleme getirildi. Düzenleme ile birlikte şoförlere ihlalere göre kalite puanı uygulanıcak.

İstanbul Taksiciler ve Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur ile yeni yasal düzenleme getirilen taksilerdeki ceza puanı uygulamasının detaylarını görüştük.

Uğur yaptığı açıklamada “getirilen düzenlemenin kesinlikle çok tesirli olacak ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayan taksicilerin, bir başka deyişle çürük elmaların, bu işi hakkıyla yapan insanlardan ayrılacak olması bakımından çok önemsiyorum ” dedi.

Başlama Tarihi
Uğur “ceza puanı uygulamasının yılbaşı itibari ile yani Ocak 2017’de hayata geçmesinin planlandığını, bu süre zarfında da altyapı çalışmalarının tamamlanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

ihlal1

DENETİM BİRİMLERİİ KURULACAK

Başkan Uğur en büyük yenilik olarak İstanbul’daki şoförlere “Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi” şartı getirildiğini belirterek, “Uygulama bir puanlama sistemi ile yürürlüğe girecek. Bir disiplin kurulu oluşturulacak. Disiplin kurulu 100 puan üzerinden işlem yapacak.” dedi.

ŞİKAYET NEREYE YAPILACAK

Vatandaşların taksi şoförleri ile yaşadığı şikayetlerin nereye yapılması gerektiğine de değinen Uğur ” sorun ve şikayetler 444 15 23 nolu hatta yani bize veya İBB’nin Alo Trafik Hattına (telefon 153, sms 1530) iletilebilecek. dedi.

CEZALAR

İzin belgesinde yazılı güzergahı takip etmeyen taksi şoförüne 20 puan ceza yazılacak. *Trafik akışını engelleyecek şekilde caddede veya ana arterde park eden taksi v€ya minibüs şoförü 20 ceza puanı alacak *Taşımacılık esnasında sigara içen şoför veya araçta yolcunun sigara içilmesine göz yuman şoföre 20 ceza puanı verilecek. *Mesafe veya trafik yoğunluğu bahanesi ile yolcu almayan şoföre 10 ceza puanı verilecek.

CEZALARIN YAPTIRIMI
Belge sahibi şoförler 100 hizmet kalite puanını doldurursa sahip oldukları belgeleri 6 ay süreyle askıya alınacak ve eğitim tekrarı sonr@sında kamu ve trafik güvenliği yaptırımına esas olan ihlaller hariç olmak kaydıyla yapılacak sınav ile yenid€n belge alabilecekler. Mesleki yeterlilik kanununda yer alan Ulusal Meslek Standardına geçilmesi ve uygun taşıt sürücü sertifikasına sahibi olunması h@linde sistem alt yapısı zaman sağlanarak istenecek.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir