Şehirlerarasl yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu başladı. 1 Aralık-1 Nisan 2017 tarihleri arasında 4 ay sürecek olan uygulamada, kı$ lastiği takmayan araçların sürücülerine 602 TL para cezası kesilecek.

zorunlu-kis-lastigi-uygulamasi-basladi-1

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberl€şme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 27 Aralık 2012’de yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile T@rtı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre, kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. 1 Aralık-1 Nisan 2017 tarihleri arasında 4 ay sürecek olan uygulamada, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamonet türü araçlar ile ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı araçların, kış lastiği kullanllması zorunlu haline getirildi.

Kış lastiği takmayan araçların sürücülerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 655 sayılı KHK gereğince 602 TL idari para cezası yazılacağı ve ayrıca araçlara eksiklerinin tam@mlanması için 1 hafta süre verileceği bildirildi.

Amaç ceza yazmak değil!
Edirne İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde trafik denetleme ekiplerimizce şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında belirtilen sürelerde ve genelgede araçlara kış lastiği uygulamalarına başlanışmış olup, asıl amacın ceza yazmaktan ziyade trafik güvenliği ve düzeninin sağlanması olduğu bildirilmiştir” denildi.

‘Ticari, hususi demeden herkes taktırsın’
Ticari taksi sürücüsü Harun Çamcıoğlu, “Yapılan uygulamadan gerçekten çok memnunuz. Hava $artlarından dolayı kar lastikleri çok önemli. Kar yağmasına gerek yok. Sıcaklık eksi derecelere düştüğünde diğer lastiklerin hükmü bitiyor. Bunu bütün sürücüler bilsin, kesinlikle ticari, hususi demeden herkes bir şekilde fedakarlık yapsın araçlarına kar lastiği taktırsın. Taktırmayanlarda taksi kullansın” dedi.
Yaklaşık 1 hafta önce tedbirlerini alarak mevcut lastiklerini kış lastikleri ile değiştiren sürücüler, uygulamayı desteklediklerini belirterek, ‘Yolcularımızın can ve mal güvenliği için kış lastiklerini takmak zorundayız’ ifadelerini kullandı.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir